Klub Młodego Melomana

ROK SZKOLNY 2014/2015

Po raz kolejny młodzi melomani naszego gimnazjum mieli okazję gościć w pięknym gmachu Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, by wysłuchać koncertu symfonicznego z cyklu „Młoda Filharmonia”. Tym razem w programie znalazł się barokowy utwór organowy- Toccata i fuga d- moll Jana Sebastiana Bacha oraz fragmenty poematu symfonicznego „Szeherezada” M. Rimskiego- Korsakowa.

Barwne opowieści narratora, ilustrowane programową muzyką symfoniczną, przeniosły słuchaczy w rozległe otchłanie morskie, pozwoliły przeżyć przygody, o których Szeherezada  przez tysiąc i jedną noc opowiada swojemu mężowi.

Spotkanie ze sztuką wzbogaciliśmy wizytą w Galerii Sztuki Współczesnej BWA, gdzie podziwialiśmy podwójną prezentacją asamblaży kolorystycznych Jeanine Cohen i Javier Fernandez.

Kolejna audycja muzyczna Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego z cyklu „Młoda Filharmonia” miała miejsce 5 marca b.r.

Na koncert p.t. „W krainie muzycznej baśni” tym razem wybraliśmy się popołudniową porą. Wysłuchaliśmy kilka utworów: uwertury do opery „Oberon” K.M. Webera, bardzo ciekawego Krakowiaka A. Świerzyńskiego na ksylofon i wibrafon z towarzyszeniem orkiestry oraz fragmenty suity „Peer Gynt” Edwarda Griega.

Oryginalne utwory, piękne wykonanie i magiczna atmosfera panująca w  Filharmonii Śląskiej na stałe pozostaną w naszej pamięci.

Młodzi Melomani

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

P5090330Z początkiem maja, młodzi melomani z naszego gimnazjum po raz kolejny wybrali się do Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Odnowiona siedziba stwarza możliwość działania z jeszcze większym niż dotychczas rozmachem. Odbywają się tu liczne koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. Gości ona laureatów międzynarodowych konkursów: Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

P5090335Koncert rozpoczął się dokładnie o godzinie 12:00. Zagrała w nim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Pierwszym utworem była Oda do radości z IX Symfonii d-moll Ludwiga van Beethovena. Drugi utwór, to poemat symfoniczny „Step” Zygmunta Noskowskiego. Mam wrażenie, że to on zostanie najbardziej zapamiętany przez młodzież oraz dzieci z powodu mocnego brzmienia. Prelegentka prowadząca koncert, opowiedziała krótką historię związaną z powstaniem utworu. Został on napisany „ku pokrzepieniu serc”, podobnie jak opera „Straszny dwór” S. Moniuszki czy „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza. Trzeci to Polonez Koncertowy D-dur Henryka Wieniawskiego, a w finale usłyszeliśmy cz. I  II Koncertu Fortepianowego  f- moll Fryderyka Chopina. Na nowym fortepianie, sprowadzonym prosto z Hamburga, zagrał młody pianista – Łukasz Byrdy.

P5090332Wszystkim bardzo się podobało. Większość uczniów, po raz pierwszy miała możliwość gościć w filharmonii i wysłuchać takiego koncertu. Było dużo wrażeń i myślę, że każdy z niecierpliwością czeka na kolejny wyjazd do filharmonii.

Młoda melomanka

P5090337

Podziękowanie z Filharmonii Śląskiej w Katowicach za uczestnictwo w koncertach z cyklu Młoda Filharmonia.

ROK SZKOLNY 2012/2013

Miłośnicy muzyki symfonicznej dzięki cyklowi „Młoda Filharmonia” mają możliwość uczestniczenia w koncertach Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach.
Młoda Filharmonia – to comiesięczne koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. Koncerty prowadzi doświadczona prelegentka, która w interesujący sposób komentuje prezentowaną muzykę i przedstawia jej twórców. Programy muzyczne i obszerne komentarze słowne prezentują rozmaite aspekty muzycznego skarbca.
Koncerty Młodej Filharmonii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów.
folder Przedszkola_LisiakW bieżącym roku szkolnym mamy już za sobą dwa koncerty:
październikowy pt. „Muzyka polska”, w programie:

Stanisław Moniuszko – Tańce góralskie z opery Halka
Stanisław Moniuszko – Mazur z opery Straszny dwór
Stanisław Moniuszko – aria Skołuby z opery Straszny dwór
Stanisław Moniuszko – aria Stolnika z opery Halka
Karol Szymanowski – Taniec góralski z baletu Harnasie
Karol Szymanowski – Taniec zbójnicki z baletu Harnasie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Jan Wincenty Hawel – dyrygent
Paweł Konik – bas
Regina Gowarzewska – prelegent

listopadowy pt. Kim jest dyrygent?
Koncert dedykowany IX Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. G. Fitelberga, w programie:

Gioacchino Rossini – uwertura do opery Cyrulik sewilski
Ludwig van Beethoven – V Symfonia (I cz.)
Ludwig van Beethoven – VI Symfonia „Pastoralna” (I cz.)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Leszek Sojka – dyrygent
Regina Gowarzewska – prelegent

Zdjęcia z koncertów do obejrzenia w galerii na naszej stronie internetowej.

Harmonogram audycji szkolnych w ramach Młodej Filharmonii

3.10.2012 r. miłośnicy muzyki poważnej, których nie brakuje wśród uczniów  naszego gimnazjum wybrali się do Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Tego dnia usłyszeliśmy fragmenty z oper „Halka” i „Straszny Dwór”  Stanisława Moniuszki oraz „Harnasie” Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej,  która zagrała na różnego rodzaju instrumentach –  od smyczkowych aż po dęte – a najniższym głosem męskim, czyli basem, zaśpiewał Paweł Konik.

Koncert wywarł na nas wszystkich wielkie wrażenie. Cieszymy się,  iż są ludzie, którzy chcą zachęcić młodzież do słuchania muzyki operowej.  Mamy nadzieję, że jeszcze wiele razy wybierzemy się do Filharmonii, by wysłuchać  pięknej muzyki.

„Muzyka łagodzi obyczaje”

Młodzi Melomani z „Miarki” w bieżącym roku szkolnym mieli okazję aż sześć razy wziąć udział w koncertach szkolnych z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Działalność edukacyjna Filharmonii Śląskiej to kilka koncertów, prowadzonych przez doświadczonych prelegentów, którzy rozmaite aspekty muzyki z żywym jej wykonaniem przedstawiają w sposób odpowiedni do wieku słuchaczy.

Cykliczne wyjazdy na koncerty symfoniczne do filharmonii, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wśród Młodych Melomanów są  tacy, którzy nie opuścili ani jednego koncertu.

A oto tytuły koncertów:

październik:
Moniuszko i Szymanowski: mistrzowie czerpią z folkloru

listopad
Kim jest dyrygent

grudzień
Kontrasty: Od kontrabasu do łabędzia

luty
Gospel: muzyka z dobrą nowiną

marzec
Wrażenia muzyką malowane

maj
Muzyka świata filmu

Podziękowanie z Filharmonii Śląskiej w Katowicach za współpracę i uczestnictwo w koncertach z cyklu Młoda Filharmonia.

IMG_2252 IMG_2254 IMG_2262 IMG_2263 IMG_2267