Wizyta robocza nauczycieli i uczniów z zagranicy w ramach programu Comenius

W dniach 16-19 października, nasza szkoła gościła grupę uczniów oraz nauczycieli szkół partnerskich w ramach projektu Comenius: Wielostronny Partnerski Projekt Szkół.
Projekt pt. Let me know you; United in Diverstiy (Poznajmy się: Zjednoczeni w Różnorodności)  realizujemy wspólnie ze szkołami:

Çelikhan Lisesi- Turcja

Private English Language School, Glodzhevo- Bułgaria

Silale Simonas Gaudesius gymnasium- Litwa

Colegio dela Asunción, Gijón – Hiszpania

ITIS Giovanni XXIII, Rome- Włochy

Liceul Teologic Ortodox Român, Satu Mare- Rumunia

Wizyta naszych gości rozpoczęła się we wtorek, który był dniem wzajemnego poznawania się: oprowadziliśmy gości po budynku naszego gimnazjum, a następnie przedstawiliśmy społeczności szkolnej.

We wtorek również na sali gimnastycznej odbyły się prezentacje multimedialne poszczególnych szkół oraz prezentacje naszych gimnazjalistów  dotyczące polskiej tradycji, kultury i zwyczajów.

W środę cała grupa projektowa wybrała się na wycieczkę kulturoznawcza do Krakowa i Oświęcimia. Nasi goście byli pod wrażeniem pięknego zamku na Wawelu, Sukiennic czy krakowskiego rynku Wizyta w Muzeum w Oświęcimiu z kolei, była emocjonalnym przeżyciem, a nasi goście wyrazili wdzięczność za niezapomnianą lekcję historii, którą wynieśli zwiedzając Muzeum.

DZIEŃ PATRONA

Czwartek, 18 października był dniem, w którym nasza szkoła obchodziła Dzień Patrona. Dzień ten, rozpoczęliśmy od uroczystej Mszy świętej  w kościele parafialnym, w której wzięli udział również nasi goście.

Po Mszy św. udaliśmy się do szkoły, gdzie mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. „Bohaterowie przeszłości wzorem dla przyszłości” (ang:”Heroes of the past, role models of the future”). Uczniowie klas III i II zagrali samych siebie, czyli gimnazjalistów, szukających dla siebie wzorów do naśladowania. Udało im się przekonać publiczność, także rówieśników, że zarówno Karol Miarka, jak i Janusz Korczak mogą stanowić wzór do naśladowania dla współczesnej młodzieży, a wartości propagowane przez tych bohaterów z przeszłości są na tyle ważne, że mogą stanowić podstawę do budowania przyszłości, co przecież jest zadaniem tych młodych ludzi. Warto dodać, że na widowni oprócz zastępcy Wójta Gminy, Pana Antoniego Poloka, Sołtysów, Księży naszej parafii, Dyrektorów sąsiednich placówek oświatowych oraz członków Rady Rodziców zasiedli także zagraniczni goście, przebywający w Świerklanach w ramach projektu Comenius. Dlatego też część przedstawienia prezentowana była w języku angielskim, podobnie jak przygotowane na tą okazję prezentacje multimedialne. Jednak także z tym zadaniem nasi uczniowie poradzili sobie znakomicie.

W ostatnim dniu wizyty roboczej programu Comenius, nasi goście mieli okazję ugotować, a następnie skonsumować samodzielnie przygotowany śląski obiad, składający się tradycyjnie z modrej kapusty, rolady oraz klusek śląskich. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele, świetnie się bawili podczas gotowania, a sam obiad okazał się  kulinarnym strzałem w dziesiątkę.

W tym samym dniu, o godzinie 16.00, odbyło się uroczyste podsumowanie wizyty roboczej w naszej szkole w ramach programu Comenius. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję by porozmawiać, wymienić się doświadczeniami czy zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Była to również okazja, by gorąco podziękować wszystkim wspaniałym rodzicom kwaterującym uczniów zagranicznych. Wszyscy bez wyjątku byli pod wrażeniem gościnności, troski  oraz ciepła którego doświadczyli w podczas pobytu w domach polskich rodzin.

Wizyta naszych gości była pełna emocji, ciekawych pozytywnych wydarzeń oraz, co najważniejsze, była niezapomnianą lekcją wielokulturowości dla nas wszystkich. Warto zaznaczyć, że lekcja ta jeszcze się nie zakończyła, bowiem  jej kontynuacja nastąpi już w marcu, kiedy to nasi uczniowie i nauczyciele wybiorą się z wizytą roboczą do Hiszpanii.

A oto parę refleksji  naszych gimnazjalistów  po wizycie gości programu Comenius w naszej szkole:

Natalia Wita: „Dla mnie wizyta gości w moim domu   była niezapomnianą przygodą. Poznałam nowych, zabawnych i szalonych ludzi których na pewno nigdy nie zapomnę . Były to tylko, albo jak to może ktoś powiedzieć „aż” 5 dni spędzonych na miłej zabawie i wzajemnym poznawaniu się, choć czasami mój angielski sprawiał mi trudności nie mogę powiedzieć że żałuję tych niezapomnianych chwil. Thank you.

Klaudia Knura: „Jak dla mnie projekt Comenius był czymś naprawdę wspaniałym. Dzięki tym 5 dniom spędzonych razem z zagranicznymi uczniami nauczyłam się bardzo wiele… Są to chwile, których nie zapomnę NIGDY. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy. Dziękuję wam za wszystko!

Kasia Heliosz: „Wzięcie udziału w tym projekcie było wielką przygodą dla mnie, jak i mojej rodziny. Poznałam wielu nowych, miłych, ciekawych i zabawnych ludzi. Wystarczyło tylko pięć dni abyśmy stali się prawdziwymi przyjaciółmi! Mam ogromną nadzieję, że w przyszłości jeszcze się gdzieś spotkamy. Te chwile z pewnością zostaną w mojej pamięci na zawsze!

Asia Paczkowska:”Wzięcie udziału w projekcie Comenius było niezapomnianym i mile wspominanym przeżyciem. Poznałam wielu wspaniałych, miłych i szalonych ludzi. Przez 5 dni spotykaliśmy się, rozmawialiśmy i wzajemnie poznawaliśmy. Nie zabrakło też wspólnej zabawy. Takich chwil nigdy nie zapomnę. Bardzo brakuje mi tych osób. Może wkrótce znowu się spotkamy”

Fabian Skupień:”Moim zdaniem projekt COMENIUS był najlepszym wydarzeniem w całym pobycie w gimnazjum. Była to doskonała okazja żeby podszkolić język angielski. W tym projekcie miałem okazję porozmawiać z ludźmi z wielu państw Europy takich jak Hiszpania, Włochy, Bułgaria, Rumunia Turcja czy Litwa. Poznałem wspaniałych ludzi i zaprzyjaźniłem się z nimi w przeciągu zaledwie pięciu dni. Teraz mam z nimi kontakt tylko przez Internet. Mam nadzieje że jeszcze kiedyś będę miał szanse porozmawiania z nimi…”

Paulina Fydrych:”Projekt Comenius był super. Te 5 dni zleciało baardzo szybko! Nawet za szybko, a to dlatego, że z tymi ludźmi nie dało się dobrze nie bawić. Teraz na pewno trochę mi tego brakuje, bo poznałam naprawdę fajnych, zabawnych, ciekawych i koleżeńskich ludzi. Ten projekt był niezapomniany jeszcze z jednego powodu: świetnie się bawiąc podszkoliliśmy język angielski. Moi rodzice również cieszyli się z tej wymiany. Widzieli, jaką sprawia nam radość ten projekt i myślę, że są z tego zadowoleni. Cieszę się, że z wieloma osobami spotkam się w maju na Litwie. Dziękuję.”

Natalia Rutkowska: „Projekt COMENIUS był dla mnie niesamowitym przeżyciem, ponieważ poznałam wspaniałych, mądrych ludzi z którymi spędziłam pięć cudownych dni,  szkoda tylko że tak szybko minęły. Razem znakomicie się bawiliśmy. Mogłam także podszkolić swój angielski. Mam kontakt z tymi osobami przez Internet, ale myślę, że w przyszłości spotkam się z tymi wspaniałymi osobami. Także moi rodzice mile wspominają te pięć dni. Była to dla nich, a także dla mnie niezapomniana przygoda.”

Karolina Goralczyk: „Udział w projekcie był dla mnie wspaniałym przeżyciem. W mej pamięci na długo pozostaną wszystkie wspólnie spędzone chwile. Ponadto mogłam poznać i osobiście doświadczyć różnych obyczajów kulturowych. Ogółem projekt ten był bardzo uczący i na pewno nie żałuję. Uczniowie, którzy przyjechali do nas, byli bardzo otwarci i chętnie poznawali nowe i nieznane otoczenie. Byłam dumna z tego, że podoba im się w naszym kraju i z zaciekawieniem podziwiają nasze zabytki. Dla moich rodziców i rodzeństwa było to także uczące przeżycie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś spotkam się z tymi wspaniałymi ludźmi. Sam projekt bardzo się udał i myślę, że wszyscy z chęcią wzięliby w nim udział jeszcze raz.”

Jakub Klimek: „Możliwość spotkania się z uczestnikami programu Comenius było świetnym przeżyciem. Poznaliśmy kultury i tradycje wielu państw oraz nauczyliśmy ich czegoś o Polsce. Każdy miał okazję również podszkolić swoje umiejętności w języku angielskim.”

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ DO ODWIEDZENIA GALERII ZDJĘĆ Z WIZYTY GOŚCI W RAMACH PROGRAMU COMENIUS

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.