Akademia Zdrowia

OKŁADECZKA (1)„Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym” (A. Schopenhauer)

Nieodłącznym elementem promocji zdrowia jest edukacja zdrowotna. Edukacja zdrowotna to  proces, w którym ludzie uczą się dbać o zdrowie własne i społeczności, w której żyją.

Od stycznia 2015 r.w naszym gimnazjum odbywały się zajęcia z cyklu „Akademia zdrowia” , których celem było uświadomienie młodzieży, jak żyć, by zachować i doskonalić  zdrowie własne i innych ludzi. Pomysłodawcą i opiekunem była pani Sylwia Masłowska, nauczycielka wychowania fizycznego.

Na spotkaniach dyskutowaliśmy o zdrowiu, czym jest, od czego zależy i jak należy o nie dbać. Rozwijaliśmy poczucie odpowiedzialności  za własne zdrowie poprzez odpowiednie odżywianie oraz aktywny styl życia. Zorganizowaliśmy zajęcia praktyczne , związane z przygotowaniem zdrowych posiłków, w których wzięli udział  uczniowie klas I i III . Spotkaniu  towarzyszył dobry humor, radość ze wspólnego spotkania,a przede  wszystkim chęć  zdobycia wiedzy i umiejętności kulinarnych.

Wszystkie nasze  przemyślenia, zebrane wiadomości postanowiliśmy opisać w naszej książce , którą zatytułowaliśmy „Dbamy o zdrowie”. Autorami książki są uczniowie klas III:  Natalia Lerch, Anna Olma, Magdalena Kozik, Patrycja Cyrulik, Julia Plisz i Mateusz Masłowski.

Promowanie zdrowia jest nadrzędną koniecznością, która kształtuje nawyki w doskonaleniu zdrowia człowieka, a także rozwija pozytywne zainteresowanie  zdrowiem. Szkoła zaś, jest idealnym i wyjątkowym miejscem przekazywania treści prozdrowotnych. Warto więc szerzyć te informacje wśród młodzieży, gdyż właśnie w tym okresie ich życia kształtujemy charaktery i postawy.

Sylwia Masłowska

Refleksje uczniów :

Książka ta pomogła mi odkryć tajemnice zdrowego żywienia. Wiem już jak jedzenie wpływa na to czy mój organizm prawidłowo funkcjonuje. Dzięki ostatnim miesiącom pisania tych wszystkich informacji uświadomiłam sobie, że warto o siebie dbać i cieszyć się zdrowiem na długo.

Ania

****************************************************************

Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w zajęciach „Akademii  zdrowia” . Nie przypuszczałem, że zainteresuję się tematem  zdrowia i zdrowym odżywianiem aż tak bardzo.

W styczniu, z początkiem zajęć  podchodziłem do tematu bardzo sceptycznie, bez większego zainteresowania, jednak z biegiem czasu, z każdym tygodniem, temat stawał mi się bardziej bliski i interesujący.  Zajmowałem się szczególnie  rozdziałem o roślinach leczniczych, dzięki czemu zdobyłem sporo wiedzy na ich temat, nie przypuszczając , że jest tyle ziół wokół nas,które mogą przynieść zdrowie .

Opracowując temat o żywności, zdałem sobie sprawę, że warto zwrócić uwagę na to, co się wkłada do ust, by sobie nie zaszkodzić, a fast food-y w ogóle powinny pójść w odstawkę, by nie zaśmiecać nimi naszego organizmu.

Ważna też była lekcja o etykietach na produktach spożywczych. Większość ludzi nie ma nawyku sprawdzania etykiet. Zakupy robimy  odruchowo,  liczy się piękne opakowanie, znana marka… Niestety, to złudne  i powinniśmy mieć świadomość co kupujemy ! Ja od  tamtego czasu zawsze je sprawdzam, by wiedzieć czy dany produkt ma e-składniki, konserwanty, sztuczne aromaty czy barwniki…

Zajęcia „Akademii zdrowia”  długo zapadną mi w pamięci, gdyż były ciekawe i wykorzystam wiedzę na nich zdobytą w życiu codziennym. Szczególnie zapadną mi w pamięci warsztaty kulinarne,  na których nauczyliśmy się robić zdrowy sorbet z ostropestem i szaławią hiszpańską, bakaliowe ciastka bez cukru, owocową i warzywną sałatkę, pyszną swojską pizzę na cieście żytnio-gryczanym, do której przygotowaliśmy zdrowy sos czosnkowy…    Wypiliśmy też herbatkę z kwiatów hibiskusa i nagietka, oraz spróbowaliśmy kawy z kardamonem i goździkami… To było pyszne i niezapomniane spotkanie !

Mateusz

****************************************************************

Zajęcia z cyklu ,,zdrowe odżywianie” bardzo mi pomogły w życiu. Uświadomiły mi co robiłam do tej pory źle. O niektórych rzeczach nie miałam w ogóle pojęcia i jak niszczyłam swoje zdrowie. Pisanie tej książki pomogło mi aby dostrzec jak zdrowie jest bardzo potrzebne i dało mi kilka wskazówek jak trzeba o nie dbać. Trzeba dbać o zdrowie, bo ma się go przecież tylko jedno..Zajęcia były ekstra! Bardzo mi się podobało! Wspaniała atmosfera przy pracy i bardzo fajni, przemili współpracownicy.

Magdalena

***************************************************************

Zaangażowałam się  w napisanie tego poradnika, ponieważ chciałam pozostawić w tej szkole coś od siebie. Praca nad książką była ciężka, dlatego bardzo cieszę się, że udało nam się doprowadzić ten projekt do końca. Dzięki tym zajęcia nauczyłam się wielu ciekawych i przydatnych w życiu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, a którymi teraz możemy podzielić się z innymi. Nie zabrakło też świetnej zabawy podczas wspólnego gotowania. Na pewno zawsze będę miło wspominać ta przygodę, której uwieńczeniem jest wydanie własnej książki.

Patrycja

***************************************************************

Te zajęcia nauczyły mnie pracy w grupie. Dowiedziałam się bardzo dużo nowych informacji oraz asertywności i cierpliwości. Bardzo spodobały mi się te zajęcia. Będę je długo i mile wspominać.

Natalia

****************************************************************

Ponieważ zawsze interesowało mnie zdrowe odżywianie bardzo ucieszyłam się, gdy dowiedziałam  się o tym projekcie od pani Masłowskiej. Pozwolił on mi w przyjemny sposób dowiedzieć się wielu ciekawych i interesujących rzeczy, które z pewnością znajdą odzwierciedlenie w życiu codziennym. Praca nad projektem okazała się naprawdę owocna czego wynikiem było wydanie własnej książki.

Julia