POZNAJEMY KRESY WSCHODNIE DAWNEJ RZECZPOSPOLITEJ

przódWieloetapowy projekt pt. ,,Odkrywamy Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej” został podsumowany. Zwieńczeniem współpracy dwóch szkół  gminy Świerklany: Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach oraz Gimnazjum im. K. Miarki w Świerklanach w poznawaniu Kresów jest m.in. album, publikacja, której autorami są dyrektorzy wymienionych szkół. Album jest zobrazowaniem patriotycznej, kulturowej przygody z projektem kresowym, który był realizowany w latach 2010- 2014 z ogromnym zaangażowaniem gimnazjalistów gminy Świerklany. Do publikacji dołączona jest płyta CD, na której znajdują się  m.in. audycje radiowe o kolejnych etapach wypraw.  Dziękujemy wszystkim, którzy  brali udział w realizacji tego edukacyjnego, kresowego przedsięwzięcia i zapraszamy do lektury (plik dostępny w formacie PDF).

płytka CD kresy

DZIESIĘCIOLECIE GIMNAZJUM „Z myślą o przyszłych pokoleniach”

Publikacja powstała by zachować w pamięci wydarzenia pierwszego dziesięciolecia Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach. Czas ten może się wydawać okresem niedługim, ale ważnym, stanowiącym początek nowego rozdziału w dziejach edukacji. Mamy nadzieję, że udało się utrwalić w publikacji wszystkie najbardziej wartościowe chwile mijającego dziesięciolecia. Przekazujemy więc kolejnym rocznikom historię dla nas niezbyt odległą i wciąż żywą wśród społeczności lokalnej.

GAUDEO… Z pamiętnika chórzysty…

Publikacja ukazała się z okazji jubileuszu dziesięciolecia chóru Gaudeo Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, działającego przy Gimnazjum im. Karola Miarki i Szkole Podstawowej nr 1 w Świerklanach.

Okiem chórzystów podsumowane zostały lata pracy chóru 2000 – 2010.

KAROL MIARKA – ORĘDOWNIK POLSKOŚCI GÓRNEGO ŚLĄSKA,

PATRON NASZEJ SZKOŁY

Publikacja „Karol Miarka – orędownik polskości Górnego Śląska, patron naszej szkoły” powstała z okazji otwarcia nowego budynku Gimnazjum Nr 2 w Świerklanach Dolnych oraz nadania mu imienia Karola Miarki.

Pierwsza część publikacji to zapis tego, co działo się w ciągu czterech lat istnienia Gimnazjum, natomiast część druga to opracowanie powieści Karola Miarki „Petronela pustelnica z Góry Św. Anny”, którego autorem jest dr Norbert Niestolik.

KAROL MIARKA „HUSYCI NA GÓRNYM ŚLĄSKU”

Jest to pierwsze powojenne wydanie powiastki Karola Miarki „Husyci na Górnym Śląsku” opracowane przez Hiacyntę Worynę (Gonka) i Norberta Niestolika. Wydanie zostało wzbogacone licznymi, obszernymi objaśnieniami, które pozwolą Czytelnikowi lepiej zrozumieć powiastkę i odnieść ją do współczesności.

Na uwagę zasługuje też rozdział pt. „Wojny husyckie. Historia, legenda, pamiątki”. W którym autorzy zaprezentowali zbiór podań ludowych związanych z okresem wojen husyckich z terenu całego Górnego Śląska. Przedstawiono również materialne pamiątki po tamtych wydarzeniach, które zachowały się jeszcze w wielu śląskich miastach. Obszernie omówiona została również historia jankowickiej Studzienki – lokalnego Sanktuarium Bożego Ciała.