„Z Januszem Korczakiem wśród Polaków w Daugavpils na Łotwie”

łotwaW dniach 24- 28 września 2013 roku grupa uczennic z naszego gimnazjum wspólnie
z grupą uczniów z Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach odwiedziła Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu (Daugavpils) na Łotwie. Pojechaliśmy tam w ramach realizacji projektu „Z Januszem Korczakiem wśród Polaków
w Dyneburgu na Łotwie”, nad którym patronat objęli Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Poseł do Parlamentu Europejskiego Profesor Jerzy Buzek. Daugavpils to miasto na Łotwie ściśle związane z polszczyzną. Mieszka tam dużo ludności polskiej, a szkoła, w której gościliśmy została powołana do życia 1 września 1991 r. po ponad czterdziestoletniej przerwie. Więcej informacji o szkole można znaleźć na stronie internetowej www.dpolvsk.lv.
Wyjazd obfitował w wiele wydarzeń: wspólne lekcje w języku łotewskim i polskim, zabawy integracyjne, mecz siatkówki, piknik, teatr ognia oraz zwiedzanie miasta. Największym jednak przeżyciem dla młodzieży był pobyt w domach rodzinnych mieszkańców Dyneburga, dzięki czemu można było poznać tamtejszą kulturę, obyczaje,
a także, co najważniejsze, dostrzec kultywowanie polskości.
Wiele wzruszeń całej społeczności szkolnej Gimnazjum w Dyneburgu dostarczył montaż słowno- muzyczny o Januszu Korczaku i Józefie Piłsudskim przygotowany wspólnie przez uczniów naszego i jankowckiego gimnazjum.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmów oraz do przeczytania wspomnień z wyjazdu.