Wyprawa do Turcji

turcja3DŁUGA WYPRAWA DO TURCJI W RAMACH PROJEKTU COMENIUS.

WIELOSTRONNE PARTNERSKIE PROJEKTY SZKÓŁ- COMENIUS.
LET ME KNOW YOU: UNITED IN DIVERSITY.

Merhaba! – takimi słowami zostaliśmy przywitani o godzinie 1. w nocy z 28 na 29 kwietnia 2014 r. przez naszych kolegów i ich rodziców mieszkających w Celikhan w Turcji. Naszą podróż do Turcji zaczęliśmy już o 4.30 rano w dniu 28 kwietnia, udając się na lotnisko do Warszawy, skąd lecieliśmy do Istambułu, następnie do Malaty i ostatecznie busem udaliśmy się do Celikhan. Od wczesnych godzin zaczęliśmy odwiedziny w Celikhan Lisesi, czyli w liceum naszych tureckich koleżanek i kolegów.  Przywitani zostaliśmy zgodnie z ich tradycją czyli słodkością w postaci baklavy oraz pokazem tureckiego tańca. Następnie wszyscy uczestnicy projektu Comenius przedstawiali już ostatni temat, który miał na celu wskazanie korzyści, jakie dało nam uczestnictwo w tym projekcie.  Po części oficjalnej zaczęły się dla nas dni zwiedzania,turcja4 poznawania kultury oraz obyczajów tureckich. Dzięki pobycie wśród rodzin tureckich, mogliśmy bliżej poznać ich zwyczaje, zaobserwować ich zachowania, poznać ich codzienny tryb życia. Podczas tych kilku dni pobytu poznaliśmy  znakomitą i różnorodną kuchnię zawierającą wpływy różnych kultur. Poznaliśmy kuchnię bogatą w mięso, głównie jagnięcinę, baraninę czy drób – brak wieprzowiny. Mięso podawane jest w postaci niezliczonych odmian kebaba np. iskender kebab, adana kebab. Dość często spotykane sa również wyroby mączne: słynne pide czy lahmacun – rodzaj bardzo ostrej pizzy. W Turcji popularne są również pulpeciki mięsne, a także bakłażan (patlican), który podawany jest w wielu postaciach. Do posiłku Turcy piją zazwyczaj herbatę lub jogurt na słono rozcieńczony wodą. Więszość potraw, które poznaliśmy były bardzo ostre – to również charakterystyczna cecha tureckiej kuchni. Mimo to, nie zniechęciło  nas to do kosztowania przy każdej okazji tamtejszych rarytasów.

turcja2Nasz pobyt nie ograniczał się tylko do jedzenia. Dzięki uprzejmości Gospodarzy mogliśmy zobaczyć: Floating Island, czyli „Pływającą wyspę”, Surgu, starożytne miasto Pirin Peere, Karakus tumuli, Cendere Bridge, Katha, Kommagene Kingdom, Nemrut Mountain, zwiedziliśmy także muzeum Zeugma oraz drugie co do wielkości w Europie ZOO w Antep.

Mieliśmy również czas na wizytę na bazarze podczas pobytu w Gaziantep i zakup pamiątek. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas tama w Ataturk ,a także wizyty w Hz. Ibrahim’s shrine oraz sanktuarium Hz Eyup’s.

Na koniec ostatniej już wizyty w państwach parterskich  otrzymaliśmy pamiątkowe certyfikaty uczestnictwa. Natomiast z naszymi koleżankami i kolegami wymieniliśmy się symbolicznymi pamiątkami. Każdą chwilę,  jaką spędzaliśmy w ich domach, będziemy miło wspominać, bowiem byliśmy przez rodziny tureckie bardzo ciepło przyjęci, jakbyśmy byli jednymi z nich, jakbyśmy należeli do ich rodzin, mimo różnic kulturowych.

turcja1Martyna Syrek i Kacper Waisman z opiekunkami

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ – KLIKNIJ!!!