Wyjazd do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau

28 października uczniowie klas trzecich udali się do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Zwiedzanie największego cmentarza świata rozpoczęło się przejściem przez obozową bramę z szyderczym napisem „Arbeit macht frei”. Następnie uczniowie wraz z przewodnikami zwiedzili poszczególne wystawy w obozowych blokach. Największe wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiły rzeczy pozostawione przez przyjezdnych, którzy byli zupełnie nieświadomi tego, iż udają się na miejsce kaźni. Walizki, naczynia, ubrania, buty to tylko niektóre elementy wystawy, co ważne za każdą z tych rzeczy stała konkretna osoba z imieniem i nazwiskiem, która w obozie stawała się tylko numerem. Pod ścianą śmierci uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i w milczeniu oddali hołd pomordowanym. Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie największej części obozu Auschwitz w Brzezince (Birkenau). Idąc wzdłuż rampy kolejowej uczniowie mogli zobaczyć warunki w jakich żyli więźniowie. W jednym z obozowych bloków na ścianie znajdują się słowa: „Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie”; właśnie to motto nakazuje nam mówić o tym miejscu kolejnym pokoleniom, by historia nie zatoczyła koła.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wizyty w Auschwitz – Birkeanu.