Wyjazd do Belgii (Bruksela – Parlament Europejski, Leuven)

DSCF0282W dniach 30.03 -03.04.2014r. nasza uczennica Karolina Filec wraz z absolwentkami naszego gimnazjum: Dominiką Brychcy i Agnieszką Parką pojechały do Brukseli .
Wycieczka ta była nagrodą za osiągnięcia sportowe w turnieju piłki siatkowej i pięcioboju lekkoatletycznym: ,,Najlepsi w sporcie najlepsi w nauce” , które odbyły się w czerwcu w zeszłym roku pod patronatem premiera prof. J. Buzka oraz za aktywne uczestnictwo w projekcie: „Odkrywamy Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej”.
Uczennice zwiedziły miasto Leuven: centralny plac Groot Markt, gdzie znajduje się jeden z najwspanialszych gotyckich ratuszy. Zobaczyły również Wielki Beginaż (Groot Begijnhof) – jeden z ostatnich tego typu budynków na świecie. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to zespół niewielkich domków z małym kościołem lub kaplicą i szpitalem, w pobliżu szpitala znajdował się dom matki przełożonej. Beginaż otoczony był murem. Mieszkały w nim beginki należące do stowarzyszenia religijnego.
W Brukseli (Brussels)- stolicy Belgii uczennice zobaczyły Pałac Królewski, Pałac Narodów (parlament belgijski), okolice wzgórza Mont des Arts, Bazylikę Sacre – Coeur oraz Notre-Dame Du Sablon.
W Parku Pięćdziesięciolecia (Cinquantenaire) odwiedziły Muzeum Armii Królewskiej Historii Militarnej, gdzie można podziwiać jedną z najbogatszych kolekcji militariów ze wszystkich epok. Weszły również na Łuk Triumfalny, skąd zobaczyły wspaniałą panoramę Brukseli, w szczególności dzielnice rządowe i nowoczesne budynki administracji Unii Europejskiej.
1396362763266Następnie zwiedziły symbol Brukseli- budynek Atomium – monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli. W ostatnim dniu wycieczki zobaczyły historyczne centrum Brukseli, w tym Grand Place z gotyckim ratuszem, Manneken Pis- figurkę-fontannę, wykonaną z brązu, przedstawiającą nagiego, siusiającego chłopca, uchodzącą za symbol Brukseli. Odwiedziły Muzeum Czekolady i były na degustacji belgijskich specjalności-ręcznie robionych czekoladek.
Końcowym punktem programu było wizyta w Parlamencie Europejskim, zwiedzanie Parlamentarium, prelekcja w Parlamencie oraz spotkanie i wspólne zdjęcie z premierem prof. J. Buzkiem.

10156267_559629674150839_1646357414_o[1]

IMG_20140402_172819(3)

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA GALERII ZDJĘĆ Z WIZYTY W BELGII