Wrzesień w naszym gimnazjum

Początek roku szklolnego w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach obfitował w wiele imprez.

OTRZĘSINY UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

13 września 2012 r. odbyły się otrzęsiny uczniów klas pierwszych. Uczniowie klasy II a przygotowali dla pierwszoklasistów ciekawe konkurencje sportowe, między innymi wyścigi z jajkiem i picie mleka na czas. Najlepsza okazała się klasa I b.
Po zmaganiach sportowych uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie oraz otrzymali od Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

PROJEKT ,,Z JANUSZEM KORCZAKIEM WŚRÓD POLSKICH DZIECI NA BUKOWINIE”

W ramach projektu ,,Z Januszem Korczakiem wśród polskich dzieci na Bukowinie” uczniowie naszego gimnzjum w dniach 19-21.09.2012 r. odwiedzili szkoły w Kaczyka i Partestii de Sus w Rumunii. Gimnazjaliści przedstawili program słowno-muzyczny związany z rolą, jaką w naszym kraju pełni Rzecznik Praw Dziecka, a także z postacią Janusza Korczaka. Bardziej szczegółowa relacja z pobytu w Rumunii została zamieszczona w tygodniku ,,Nowiny” oraz na stronie internetowej Roku Janusza Korczaka. Link do strony: http://2012korczak.pl/node/1162/
Na stronie internetowej naszego gimnazjum znajduje się także fotorelacja z wyjazdu.

„SPRZĄTANIE ŚWIATA” – POLSKA 2012

We wtorek, 25 września 2012 r., nasza szkoła aktywnie przyłączyła się do akcji ,,Sprzątanie Świata”. Chętni uczniowie wraz z nauczycielką biologii, Katarzyną Baranek, sprzątali teren wokół szkoły oraz okolicę. Uczniowie zebrali ponad dwadzieścia worków odpadów, wśród których przewagę stanowił papier i plastik. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było: ,,Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”.

,,OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI”

Jak co roku, 28 września 2012 r., chętni uczniowie klas pierwszych i drugich wzięli udział w warsztatach fizycznych pt. ,,Osobliwości świata fizyki”. Wykłady połączone z pokazami odbywały się w salach audytoryjnych Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Każdy seans obejmował trzy odrębne wykłady o następującej tematyce:
– ZAJRZEĆ W ŚWIAT ATOMÓW – czyli podglądanie cząsteczek, a nawet pojedynczych atomów, dzięki współczesnym „szkłom powiększającym”,
– JEDNA MATERIA – WIELE STANÓW – zapoznanie z prawami termodynamiki
rządzącymi przemianami, którym podlega materia,
– PANTA RHEI – czyli zmienność stanów materii, gazów i cieczy.