Wizyta w Silale na Litwie w ramach programu Comenius

W dniach 22- 27 maja 2013 r grupa uczniów grupy projektowej pod opieką p. Hanny Wieczorek oraz p. Moniki Stacha przebywała w  Silale na Litwie w ramach kolejnej wizyty roboczej projektu Comenius Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół.  Gospodarze wizyty dołożyli wszelkich starań, by wszyscy dobrze się bawili i jak najlepiej spędzili czas w ich pięknej miejscowości. Oto krótkie sprawozdanie uczniów z tej ciekawej i pełnej wrażeń wizyty.

Po wielogodzinnej podróży busem w godzinach wieczornych szczęśliwie dotarliśmy do celu. Silale powitało nas pochmurnym niebem oraz dość zimnym powietrzem, jednak jako że byliśmy tak podekscytowani spotkaniem z naszymi kolegami z Litwy, zupełnie zapomnieliśmy o niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

W pierwszym dniu wizyty, odbyło się powitanie gości oraz krótki koncert. Mieliśmy też okazję uczestniczyć w jednej lekcji w ich szkole, co było ciekawym doświadczeniem ponieważ mogliśmy porównać sposób prowadzenia lekcji i poznać  techniki nauczania w innym kraju.

Po południu  tego samego uczyliśmy się regionalnych litewskich tańców i jedliśmy tradycyjne dania. Szczególnie przypadły nam do gustu tzw. zeppelini czyli danie smakiem podobne do naszych rodzimych placków ziemniaczanych.

W piątek odbyły się   prezentacje nt. systemów edukacji w krajach partnerskich, wykonane przez uczniów każdego z krajów . Naszą prezentację przygotowali i zaprezentowali Fabian Skupień oraz Jakub Klimek. Dzięki prezentacjom dowiedzieliśmy się jak wygląda proces edukacji na poszczególnych szczeblach w różnych krajach.  Tego samego dnia jeszcze pojechaliśmy na wycieczkę na Górę Krzyży. Było  to wyjątkowe duchowe przeżycie a samo wzgórze wywarło na nas niesamowite wrażenie.

W sobotę pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do stolicy Litwy –  Wilna. Mimo, że pogoda nam nie dopisywała zwiedziliśmy wiele zabytków, m.in. Uniwersytet Wileński, czy też Kościół Męczenników Wileńskich. Mieliśmy też okazję zobaczyć dom Adama Mickiewicza.

Niedziela była dniem wolnym, więc spędziliśmy ją razem z „naszymi rodzinami”.  Większość z osób pojechało wtedy nad morze i na kręgle. Po południu spotkaliśmy się w Centrum Młodzieżowym, gdzie odbył się konkurs tańca oraz quiz dotyczący wizyty na Litwie.

27 maj był ostatnim dniem spędzonym na Litwie. Wcześnie rano pożegnaliśmy się z wszystkimi i wyruszyliśmy z powrotem do Polski.

Wizyta na Litwie była  wyjątkowym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim pozwoliła nam poznać nowych wspaniałych ludzi oraz zwiedzić miejsca, do których pewnie nigdy byśmy się sami  nie wybrali. Dziękujemy Litwo!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pobytu na Litwie.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.