Wizyta w Satu Mare w Rumunii w ramach programu Comenius

logoWIELOSTRONNE PARTNERSKIE PROJEKTY SZKÓŁ- COMENIUS. LET ME KNOW YOU: UNITED IN DIVERSITY

safe_imageWizyta robocza nauczycieli i uczniów  w Satu Mare w Rumunii  w ramach programu Comenius

W dniach 7- 12 października 2013 r. grupa uczniów pod opieką p. Hanny Wieczorek oraz p. Joanny Jastrzębskiej przebywała w Satu Mare w Rumunii w ramach kolejnej wizyty roboczej projektu Comenius Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół. Gospodarze wizyty dołożyli wszelkich starań, by wszyscy dobrze się bawili i jak najlepiej spędzili czas w ich pięknej miejscowości. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania całej społeczności szkolnej i lokalnej w przebieg wizyty.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy w poniedziałek 7 października. Po wielogodzinnej podróży szczęśliwie dotarliśmy do celu. Satu Mare powitało nas gwieździstym niebem i dość zimnym, jesiennym powietrzem. Jako że byliśmy tak podekscytowani spotkaniem z naszymi kolegami z Satu Mare, zupełnie zapomnieliśmy o niesprzyjających warunkach atmosferycznych.
W pierwszym dniu wizyty odbyło się uroczyste powitanie gości przed budynkiem szkoły oraz krótkie nabożeństwo w pobliskiej kaplicy. Po oficjalnych uroczystościach mieliśmy okazję zwiedzić budynek szkoły, gdzie niezwykle gorąco powitały nas przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz szkoły średniej. Tego samego dnia uczniowie wszystkich krajów, w tym Kasia Kulczycka, Kasia Heliosz oraz Natalia Brych z naszego Gimnazjum, przedstawili opracowane przez siebie prezentacje dotyczące ceremonii zaślubin, tradycji, zwyczajów panujących w każdym kraju. Dzięki prezentacjom mieliśmy okazję poznać różnice i podobieństwa związane z zaślubinami w każdym z krajów partnerskich.
Środa była dniem, w którym pojechaliśmy na całodniową wycieczkę, podczas której w zakładzie garncarskim własnoręcznie wykonaliśmy gliniane naczynia. Następnie odwiedziliśmy niezwykły cmentarz w niewielkiej miejscowości Săpânţa. Urzekły nas unikalne, kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem. Po krótkiej przerwie na lunch, pojechaliśmy do klasztoru w Bârsanie, płożonego w niezwykle pięknym regionie Rumunii- Maramuresz. W późnych godzinach wieczornych, zmęczeni lecz szczęśliwi, dotarliśmy do naszych nowych domów i rodzin, by nieco odpocząć przed następnym dniem pełnym wrażeń.
W czwartek mieliśmy okazję poznać podczas uroczystej akademii obrzędy związane z ceremonią zaślubin oraz tradycyjny strój rumuńskiej pary młodej. Całość uroczystości uświetniały zespoły folkowe oraz występ nauczycieli szkoły rumuńskiej, którzy zaprezentowali nam tradycyjne rumuńskie tańce. Uwieńczeniem dnia była degustacja tradycyjnych dań kuchni rumuńskiej, podczas której mieliśmy okazję zasmakować w przysmakach regionalnych. Najbardziej przypadły nam do gust sarmale smakiem i wyglądem podobne do naszych rodzimych gołąbków.
W ostatnim dniu wizyty, wzięliśmy udział w uroczystej mszy prawosławnej, co było niezwykle wielkim i duchowym przeżyciem. Po mszy udaliśmy się do siedziby Urzędu Miasta Satu Mare, gdzie spotkaliśmy się z panem Burmistrzem, z rąk którego odebraliśmy certyfikaty uczestnictwa.

W sobotni poranek, po wzruszającym pożegnaniu z naszymi nowymi przyjaciółmi, wyjechaliśmy w drogę powrotną .

Wizyta w Rumunii była wyjątkowym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, ale przede wszystkim pozwoliła nam poznać wspaniałych ludzi oraz zwiedzić miejsca, do których pewnie nigdy byśmy się sami nie wybrali. Dziękujemy Rumunio!

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZENIA GALERII ZDJĘĆ Z WIZYTY W RUMUNII

rumunia

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.