Wizyta gości projektu ERASMUS+ w naszym Gimnazjum

W dniach 9.03.2017 – 14.03.2017 gościliśmy w naszej Szkole delegację uczniów i nauczycieli z Hiszpanii, Włoch, Litwy, Danii i Węgier w ramach  programu Erasmus+ „Young Europeans in Action. Helping you, Helping me out. YEAH 2015-2017”. Osiemnastu uczniów zagościło w domach polskich rodzin. Przez pięć dni wraz z opiekunami poznawali okolice Gminy Świerklany, miasto Kraków, polską kulturę, tradycje i zwyczaje, szczególnie te związane z górnictwem.

Pierwszego dnia powitaliśmy gorąco gości, specjalnie na tę okazję przygotowaną przez uczniów naszej szkoły akademią. Podczas uroczystości nastąpił finał obchodzonego wcześniej Dnia Pokoju i z tej okazji wypuściliśmy białe gołębie.  Po zwiedzeniu naszego gimnazjum wszyscy uczestnicy projektu przygotowali specjalne potrawy, które zostały zjedzone podczas międzynarodowego śniadania. Następnie nasi goście mieli okazję uczestniczyć w ciekawych zajęciach, które dotyczyły osobliwości świata chemii. Uczniowie świetnie się bawili, szukając odpowiedzi na różne zagadki czy też samodzielnie wykonując doświadczenia.  Kolejnym, piątkowym elementem wizyty były warsztaty robótek ręcznych organizowane przez uczniów projektu wraz z członkami Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Uśmiech”. Wspólna praca przyniosła wiele radości i zadowolenia wszystkim uczestnikom warsztatów.

Podczas pobytu zaplanowano wiele atrakcji. Została zorganizowana wycieczka do Krakowa – miejsca szczególnie nam bliskiego. Nasi goście mieli okazję zwiedzić Wawel, gdzie zobaczyli skarbiec koronny i zbrojownię. Następnie przeszliśmy razem pod Smoczą Jamę, gdzie zapoznaliśmy wszystkich uczniów i nauczycieli z legendą „O Smoku Wawelskim”. Wycieczka do Krakowa zakończyła się spacerem po krakowskich uliczkach i zakupach w Sukiennicach. Zadowoleni, uśmiechnięci, choć nieco zmęczeni wróciliśmy do Świerklan. Kolejny dzień przyniósł nauczycielom możliwość zwiedzenia Muzeum Browarnictwa w Żywcu oraz wzięcia udziału w warsztatach rękodzieła w Muzeum Pasterstwa w Koniakowie. Zajęcia wszystkim sprawiły wiele frajdy, a krajobraz zimowego Beskidu Śląskiego długo zapadnie w pamięci niektórych gości. Tymczasem uczniowie spędzili niedzielę wraz z rodzinami goszczącymi, które zapewniły im różnorodne formy spędzania czasu wolnego w okolicy. Po wycieczkach krajoznawczych przyszedł czas na wizytę w budynku Urzędu Gminy Świerklany oraz spacer po okolicy. Z dużym zainteresowaniem wszyscy uczniowie i nauczyciele wsłuchiwali się w historię mogiły więźniów oświęcimskich oraz historię świerklańskiego pomnika przyrody – Buka Sobieskiego, który rzekomo zasadzić miał sam król. Następnie oglądaliśmy gospodarstwo rolne Państwa Szulik.

Ponadto w szkole odbyły się uroczyste obchody Dnia Wiosny pod hasłem „Wiosna w Europie” oraz rozgrywki, podczas których uczniowie korzystali wyłącznie z tradycyjnych gier planszowych przywiezionych przez naszych gości. Wszyscy razem miło spędziliśmy czas.

Kolejną atrakcją była wizyta w Domu Chleba w Radzionkowie, gdzie zapoznaliśmy naszych europejskich przyjaciół z tradycją wypiekania chleba, jak i sami mieliśmy możliwość wyrobienia ciasta i upieczenia chałki. Nie mogło też zabraknąć wyjazdu, a raczej „zjazdu” do kopalni zabytkowej Guido w Zabrzu, która jest unikatem na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Grupa „zjechała” na poziom 320. Wyrobiska na tym poziomie są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego, kiedy to górnicy po raz ostatni zakończyli pracę i opuścili kopalnię. Zwiedzając kopalniane korytarze wszyscy byliśmy bardzo zainteresowani historią górnictwa oraz z dużym zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika ciekawie opowiadającego o ciężkiej i niebezpiecznej pracy górnika.

Wtorek, 14 marca 2017 roku, był ostatnim dniem wspólnych działań realizowanych przez przebywających w naszej szkole w ramach programu Erasmus+ nauczycieli i uczniów   z Węgier, Danii, Litwy, Włoch oraz Hiszpanii. Zakończenie i podsumowanie projektu odbyło się w Galerii Jan w Jankowicach. Podczas uroczystego spotkania, oprócz uczestników projektu, zaprosiliśmy rodziny, które gościły uczniów. Przygotowaliśmy ciekawe prezentacje tematyczne związane bezpośrednio z realizacją projektu tj. obchodzonym Dniem Pokoju oraz Dniem Tolerancji oraz wręczyliśmy drobne upominki ręcznie wykonane przez gimnazjalistów podczas zajęć artystycznych.

Padło wiele ciepłych i życzliwych słów ze strony naszych zagranicznych przyjaciół. My zaś jesteśmy usatysfakcjonowani, że pobyt w naszym kraju i Gimnazjum im. Karola Miarki przyniósł mnóstwo radości i zadowolenia wszystkim uczestnikom. Nauczyciele zaangażowani w projekt wraz z koordynatorem p. Moniką Stachą podkreślają, iż odnieśli bardzo duży sukces i warto angażować się w dodatkowe projekty, gdyż podczas 7-dniowego pobytu zapewnili gościom bardzo wiele atrakcji, udało się wykonać wiele ciekawych i trudnych logistycznie zadań, a wszystko to w miłej, radosnej i przyjaznej atmosferze.

Uczestnik projektu – Alan – tak podsumował wizytę zagranicznych gości: „Dzięki wymianie podszkoliłem swój angielski i poznałem nowych, wartościowych ludzi. Zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc, a także dowiedzieliśmy się więcej o naszym kraju. Cieszę się, że mogłem gościć w swoim domu kolegę z Danii, ponieważ w maju będę mógł złożyć mu rewizytę i dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej mam okazję podróżować i poznawać inne kraje”. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na maj, gdy spotkamy się po raz ostatni w szkole duńskiej i podsumujemy dwuletnią pracę w projekcie.

 

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ!!!