Uczniowie z Łotwy poznają naszą „małą Ojczyznę”

SAM_0871W ramach realizacji projektu „Odkrywamy Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej” gościliśmy od 29 marca do 5 kwietnia 2014 r. w Gimnazjum w Świerklanach i w Gimnazjum w Jankowicach uczniów i opiekunów z Państwowego Gimnazjum Polskiego w Daugavpils na Łotwie. Celem wizyty były praktyki językowe, a także szeroko rozumiana integracja młodzieży. Odwiedziło nas 19 uczniów, którzy gościli w domach rodzin świerklańskich i janowickich.

Program wizyty obfitował w wiele atrakcji, a Łotysze z całą pewnością nie narzekali na nudę. Sobotę i niedzielę spędzili w rodzinach, które, jak wynikało z relacji gości, dołożyły wszelkich starań, aby umilić pobyt. Oprócz uczestnictwa w zajęciach lekcyjnych, zarówno w Gimnazjum w Świerklanach, jak i w Gimnazjum w Jankowicach, goście zwiedzili Rybnik, poznali jego historię oraz złożyli wizytę w Starostwie Powiatowym. Byli także na wycieczce w Pszczynie, gdzie przede wszystkim zachwycali się przepięknymi wnętrzami pałacu. Ponadto Łotysze odwiedzili kościoły parafialne w Gminie Świerklany, Galerię Holeszów oraz Galerię „Jan”, a także w Urzędzie Gminy Świerklany spotkali się z Wójtem panem Antonim Mrowcem. Wielkim przeżyciem dla uczestników projektu było także obejrzenie filmu „Kamienie na szaniec”, który na pewno przybliżył im historię Polski. Oprócz tego goście wzięli udział w spotkaniu z panią Darią Orlik – asystentką posła do PE pana Bogdana Marcinkiewicza, mieli także możliwość obejrzenia programu artystycznego podczas „Drzwi otwartych” w Gimnazjum w Świerklanach. Atrakcją dla młodzieży był również wyjazd na Młodzieżowy Festiwal Muzyczny, gdzie można było posłuchać utworów wykonywanych przez zespoły i solistów, nie tylko z naszego gimnazjum. Natomiast piknik zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Świerklanach oraz kręgielnia były wspaniałą okazją do wspólnych zabaw.

SAM_0880
Pobyt w Polsce bardzo się podobał wszystkim uczniom i im opiekunom, o czym świadczyły serdeczne, czułe pożegnania oraz łzy wzruszenia i zapewnienia, że czekają na nas na Łotwie.

 

Dyrektor gimnazjum serdecznie dziękuje Wszystkim, którzy wspierali nas przy realizacji projektu, a przede wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, którzy życzliwie i serdecznie przyjęli młodzież z łotewskiej szkoły.

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ Z WIZYTY