Uczniowie klas III w Zabawie

W czwartek 18 września, we wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona młodych ludzi – młodzież klas III naszego gimnazjum przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania odwiedziła sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny – rówieśniczki z tarnowskiej ziemi. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć to, co oglądała bł. Karolina, przejść trasę jej męczeństwa i starać się wczuć w to, co mogła przeżywać młoda dziewczyna broniąca czystości i godności człowieka w czasie bohaterskiej ucieczki przez bagna pobliskiego lasu.
Po Eucharystii w Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie, wysłuchaniu bogatej historii jej zaledwie 16-letniego życia, udaliśmy się na Drogę Krzyżową prowadzącą z domu Kózków w Wał Rudzie, przez las, do miejsca, gdzie odnaleziono ciało Karoliny. Skąpane we wrześniowym słońcu stacje Drogi Krzyżowej przytaczające słowa Psalmu 16 prowadziły nas przez miejsca dramatycznej walki młodej dziewczyny z rosyjskim żołnierzem. Na pewno wielu z nas, mimo kilkutysięcznego tłumu modlących się ludzi , choć na chwilę zatrzymało się i pomyślało nad heroicznością życia i śmierci Karoliny.
W tym roku, 18 listopada przypada 100-lecie jej męczeńskiej śmierci. Niech bł. Karolina, podobnie jak św. Stanisław Kostka, będzie dla młodych wzorem i szczególnym orędownikiem u Boga. Bł. Karolina patronuje również Szkolnemu Kołu Caritas działającemu w naszym świerklańskim gimnazjum.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za wsparcie tej inicjatywy i ks. Dawidowi za opiekę w czasie pielgrzymki i zapraszamy do obejrzenia zdjęć.