Szkolne Święto Matematyki

Już po raz kolejny  w naszym Gimnazjum matematyka miała swoje święto. Głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia byli uczniowie kl. II a w składzie: Adrian Legut, Szymon Nikiel, Kacper Niemiec, Jakub Morgała, Mikołaj Ficek i Michael Turek, którzy pod okiem p. Joanny Piwkowskiej, poprzez opracowanie i realizację imprezy promującej matematykę, zrealizowali jedno z głównych zadań swojego projektu edukacyjnego. Oczywiście cała impreza nie miałaby miejsca bez pomocy koleżanek i kolegów ze szkoły, za co serdecznie dziękujemy!

Specjalne, wyjątkowe zmagania z matematyką trwały tak naprawdę niemalże przez cały kwiecień. W ramach obchodów Szkolnego Święta Matematyki przeprowadzono szereg konkursów, zarówno indywidualnych jak i międzyklasowych, spośród których każdy uczeń mógł wybrać coś dla siebie.

Uczniowie rywalizowali w konkursach o tytuł:

• Mistrza Pamięci – konkurs polegał na zapamiętaniu najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi;
  • Mistrza Sudokuuczniowie rozwiązywali jednakową łamigłówkę sudoku na czas;
  • X – Mat Mistrza Szkoły – rozwiązując ukryte na terenie szkoły równania matematyczne;
  • Mat-MasterChef’a, czyli najlepszego cukiernika, przygotowując wypieki                      z dekoracją związaną z matematyką;
  • Mistrza Kostki Rubika – ocenie podlegała szybkość w układaniu całej Kostki Rubika.

Ogłoszony został również Wiosenny Turniej Klas „Matematyczne Zmagania”,   w ramach którego każda klasa miała za zadanie przygotować kolekcję mody geometrycznej wiosna/lato 2017, namalować plakat pt. „Świat pełen symetrii” oraz napisać wiersz wychwalający i reklamujący matematykę. Ponadto dwuosobowe drużyny klasowe musiały zmierzyć się w konkursie matematycznym wymagającym logicznego myślenia.

Udział w konkursach i zabawach matematycznych miał na celu pokazanie innej strony tej nauki – matematyka może być przyjemna i ciekawa!

Efekty zmagań uczniowskich można było podziwiać podczas głównej uroczystości Szkolnego Święta Matematyki, tj. w dniu 5 maja 2017 r. Akademię z okazji Święta Matematyki poprowadziły uczennice  klasy II c – Hanna Gaszka oraz Katarzyna Tyrna.

Na samym wstępie mogliśmy zaznajomić się z dorobkiem najsłynniejszych matematyków takich jak Tales, Pitagoras czy Euklides, w  role których wcielili się uczniowie realizujący projekt edukacyjny.

Po krótkiej prezentacji osiągnięć w dziedzinie matematyki odbył się pokaz mody, w trakcie którego każda z klas zaprezentowała swoją kolekcję mody geometrycznej wiosna/lato 2017r. Uczniowie podeszli bardzo profesjonalnie do zadania, wykazując się zarówno pomysłowością, jak i estetyką wykonania.

Na koniec organizatorzy uroczystości zafundowali całej społeczności szkolnej niezłą dawkę humoru prezentując skecz pt. „Lekcja matematyki”. Z tej strony bardzo serdecznie pragniemy podziękować Nikoli Faber z kl. II a oraz Bartoszowi Orlikowi z kl. II c           za pomoc w realizacji tego przedstawienia.

Obchody Szkolnego Święta Matematyki oraz uczniowskie zmagania z matematyką podsumowała Pani Dyrektor. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników konkursów oraz wręczenie nagród. Wszyscy laureaci konkursów otrzymali m.in. pamiątkowe dyplomy, nagrodzeni zostali cząstkowymi ocenami z matematyki oraz poczęstowani pysznymi, domowymi babeczkami przygotowanymi w tym roku własnoręcznie przez ucznia kl. II a – Michaela Turka.

Cieszymy się, że uczniowie tak aktywnie włączyli się w proponowane zadania                   i konkursy. Wszystkim uczestnikom raz jeszcze dziękujemy za podjęte wyzwanie, zwycięzcom gratulujemy! Mamy nadzieję, że nasi uczniowie zobaczyli, że matematyka może być naprawdę ciekawa.

Serdeczne podziękowania dla rodziców za wsparcie w konkursie na najsmaczniejsze i najpiękniej udekorowane wypieki oraz Pani Dyrektor i Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!

WYNKI KONKURSÓW:

• Tytuł Mistrza Sudoku zdobyła uczennica kl. III b – Martyna Gierlotka.
  • Tytuł Mistrza Pamięci zdobyła uczennica kl. II a – Dominika Hartman (155 cyfr).

Wyróżnienia otrzymali:

– Piotr Goik z kl. III a (126 cyfr)

– Rafał Wawrzyczek z kl. III a (72 cyfry)

• Tytuł X-Mat Mistrza Szkoły również zdobyła Dominika Hartman z kl. II a (47/50 pkt).

Wyróżnienie otrzymała:

–  Aleksandra Bryja z kl. II c (46/50 pkt)

• Tytuł Mistrza Kostki Rubika zdobyła uczennica kl. II b – Anastazja Fydrych (ok. 53 sek.)

Wyróżnienie otrzymał:

– Mateusz Knura z kl. III a – (ok. 54 sek.)

• Tytuł Mat-MasterChef’a zdobył uczeń kl. I b – Szymon Marcol.

Jury, będąc pod wrażeniem matematycznych wypieków jakie przygotowali uczniowie, wszystkim pozostałym uczestnikom tego konkursu przyznało wyróżnienia i  nagrody książkowe.

• Wiosenny Turniej Klas „Matematyczne Zmagania”:

I miejsce  – kl. III d

II miejsce – kl. III b i II a

III miejsce – kl. II d

Gratulacje!

ZOBACZCIE SZCZEGÓŁY W GALERII ZDJĘĆ!!!