Rocznica Marszu Śmierci

18 stycznia minęła kolejna rocznica ,,marszu śmierci?, który przechodził przez naszą miejscowość w 1945r. Więźniowie obozu Auschwitz-Birkenau i Polenlagru w Czechowicach pędzeni byli na zachód, by uciec przed nadciągającym frontem. Maszerowali w pieszych kolumnach konwojowani przez uzbrojonych esesmanów. Na cmentarzu w Świerklanach znajduje się zbiorowa mogiła 10 lub 11 ofiar marszu. Pamięć o tym wydarzeniu w Świerklanach jest żywa. Uczniowie w rocznicę tych wydarzeń składają kwiaty pod mogiłą. W tym roku grupa uczniów Gimnazjum im. Karola Miarki zajęła się tym zagadnieniem bardziej szczegółowo, ponieważ biorą udział w projekcie edukacyjnym zatytułowanym „Marsz śmierci w świadomości mieszkańców Świerklan”. Celem projektu jest utrwalenie w pamięci i świadomości młodych obywateli gminy tamtych wydarzeń. Nie od dziś wiadomo, że cennym materiałem źródłowym są przekazy ustne osób, które pamiętają czasy, o których gimnazjaliści mogą dowiedzieć się tylko z podręcznika. Wiedza książkowa nigdy nie zastąpi żywej lekcji historii i świadectw tego czasu. Stąd apel osób zaangażowanych w projekt: jeśli ktoś zna historię tamtych wydarzeń, był świadkiem tego strasznego wydarzenia albo mógłby opowiedzieć o tym, jak wspominali to wydarzenie jego przodkowie, proszony jest o kontakt z nauczycielką historii w Gimnazjum im. Karola Miarki w Świerklanach- p. Iwoną Barchańską.