Nietypowa lekcja historii w Kopalni Wujek

DSCN034914 kwietnia 2014 roku grupa uczniów naszego Gimnazjum wzięła udział w nietypowej lekcji historii.

Gimnazjaliści, w ramach projektu edukacyjnego Dwie okupacje na ziemiach polskich, wyjechali do muzeum, znajdującego się przy Kopalni Wujek. Tam pani Katarzyna Wilczok – historyk ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności – oprowadziła uczniów po placówce, opowiadając o zgromadzonych tam zbiorach, a także o dziejach kopalni, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń lat osiemdziesiątych. Zajęcia prowadzone były w niezwykle przystępny sposób, dzięki czemu uczniowie słuchali z wielką uwagą.

Zaciekawiły ich również dwa filmy, jakie mieli okazję obejrzeć w sali kinowej muzeum: Lot kuli i Życiorys z bliznami, opowiadające o wydarzeniach z grudnia 1981 roku oraz o dalszych losach górników. Filmy te miały nie tylko ogromną wartość edukacyjną, ale również emocjonalną, co widać było na twarzach naszych gimnazjalistów.

Na zakończenie odbyły się warsztaty edukacyjne, prowadzone przez dr Kornelię Banaś z Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie analizowali dokumenty, związane z wprowadzeniem stanu wojennego na ziemiach polskich, oceniając zasadność tego wydarzenia. Również z tym zadaniem poradzili sobie bardzo dobrze.

Miejmy nadzieję, że będą potrafili przekazać swoim rówieśnikom informacje, jakie udało im uzyskać, tak bardzo związane z historią lokalną.