Muzyczne upodobania naszych uczniów

P5090330Z początkiem maja, młodzi melomani z naszego gimnazjum po raz kolejny wybrali się do Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach. Odnowiona siedziba stwarza możliwość działania z jeszcze większym niż dotychczas rozmachem. Odbywają się tu liczne koncerty symfoniczne, kameralne i chóralne. Gości ona laureatów międzynarodowych konkursów: Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.

P5090335Koncert rozpoczął się dokładnie o godzinie 12:00. Zagrała w nim Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela. Pierwszym utworem była Oda do radości z IX Symfonii d-moll Ludwiga van Beethovena. Drugi utwór, to poemat symfoniczny „Step” Zygmunta Noskowskiego. Mam wrażenie, że to on zostanie najbardziej zapamiętany przez młodzież oraz dzieci z powodu mocnego brzmienia. Prelegentka prowadząca koncert, opowiedziała krótką historię związaną z powstaniem utworu. Został on napisany „ku pokrzepieniu serc”, podobnie jak opera „Straszny dwór” S. Moniuszki czy „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza. Trzeci to Polonez Koncertowy D-dur Henryka Wieniawskiego, a w finale usłyszeliśmy cz. I  II Koncertu Fortepianowego  f- moll Fryderyka Chopina. Na nowym fortepianie, sprowadzonym prosto z Hamburga, zagrał młody pianista – Łukasz Byrdy.

P5090332Wszystkim bardzo się podobało. Większość uczniów, po raz pierwszy miała możliwość gościć w filharmonii i wysłuchać takiego koncertu. Było dużo wrażeń i myślę, że każdy z niecierpliwością czeka na kolejny wyjazd do filharmonii.

Młoda melomanka