Mamy pierwsze miejsce!

„ODDANI I KULTURALNI” – to tytuł piosenki zespołu SZÓSTY ZMYSŁ, która jednogłośnie wygrała w rejonowym konkursie „Kibicuję z piosenką”. organizowanym przez Wojewodę Śląskiego i Śląskiego Kuratora Oświaty , związanym tematycznie z Euro 2012 .
Celem konkursu było przygotowanie młodzieży do świadomego, bezpiecznego uczestnictwa w imprezach sportowych, wolnego od przemocy i agresji.
Autorem tekstu jest uczeń Gimnazjum im.Karola Miarki w Świerklanach – Miłosz Masłowski, rapował jego kolega z klasy – Bartosz Brych, inicjatorem oraz opiekunem  -Sylwia Masłowska, nauczycielka gimnazjum, koordynator kampanii „Młodzież kibicuje bezpiecznie”.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych między innymi z Rybnika, Wodzisławia, Żor, Jastrzębia, Pszowa, Orzesza i Rydułtów. Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu było opracowanie autorskiej piosenki, nie dłuższej niż 5 minut. Zwycięzcy konkursu kwalifikują się do etapu wojewódzkiego, który zostanie przeprowadzony 14-18 maja 2012 roku.

„Jeśli chodzi o tekst, to do jego napisania zainspirował mnie zespół hip-hop-owy
Hemp Gru, który w swoim repertuarze ma wiele tekstów patriotycznych i
 pouczających… Mój tekst ma również pouczać, kierować mądrym tokiem myślenia, a także całkowicie oduczać złego postępowania. W tekście zawarte jest przesłanie
 o szacunku i tolerancji dla kibiców . Ukazane jest jak młody kibic od początku powinien uczyć się mądrego i bezpiecznego kibicowania, a nie zwracałć uwagi na agresję, nie wdawać się w bezsensowne bójki pomiędzy pseudokibicami przeciwnych klubów….Prawdziwy kibic idąc na mecz, powinien dopingować swoją drużynę, motywować do kolejnej wygranej, wspierać  a agresję, przemoc i chęć walki, zakopać głęboko, by nikt jej nigdy nie odszukał….” mówi Miłosz Masłowski, autor tekstu.


…Chcemy bez przeszkód oglądać widowisko!
Więc nie upadnijmy aż tak bardzo nisko…
Musimy przebić tę agresję!
Ja na tym punkcie mam chyba obsesję…
Lecz już na starcie mocno wam pomogę-
Pod nogi agresorom podsuniemy kłodę …

Bartek: „Pewnego dania w szkole podeszła do mni Pani Sylwia z propozycją zaśpiewania piosenki dotyczącej bezpiecznego kibicowania. Po krotkim namysle zgodziłem sie. Tak sie zaczeła przygoda ze śpiewaniem. Do zaspiewana tej piosenki przyczynili sie również moi rodzice, poniewaz powiedzieli mi, że mam spróbować, a może akurat mi sie uda. No i sie udało! Przed podjęciem decyzji o zaśpiewaniu czułem lekki strach, że nie dam rady, że kiepsko wypadnę i że się nie będzie podobać. Teraz jestem bardzo zadowolony, że udało nam sie wygrać , że jedziemy dalej reprezentowac naszą szkołę”.