Bezpieczna i przyjazna szkoła

W ramach realizacji rządowego programu: „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, gmina Świerklany przystąpiła do projektu, skierowanego do uczniów szkół gimnazjum: „Bliżej a zarazem dalej od błędnej rzeczywistości”.

W ramach projektu, rozpoczętego 11 września  porankiem z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii, w bieżącym roku szkolnym odbędą się ciekawe działania profilaktyczno-wychowawcze, promujące życie bez uzależnień.

Uczniowie zgromadzeni w sali gimnastycznej, zapoznali się podczas prezentacji multimedialnej, z wieloma ważnymi informacjami, dotyczącymi narkotyków i dopalaczy.

Z uwagą wysłuchali swoich kolegów, którzy przedstawili im interesujące fragmenty wypowiedzi osób uzależnionych i ich bliskich. Przypomnieli sobie również informacje dotyczące konsekwencji prawnych związanych z narkotykami i dopalaczami. Optymistycznym a zarazem wzruszającym akcentem kończącym poranek, był występ zespołu „Together” z piosenką „Kocham cię życie”.

W poranek zaangażowali się uczniowie: Laura Abrachamczyk i Sandra Kocjan z klasy IIIc oraz Szymon Krawczyk i Michał Motyka z klasy IIIb. O stronę merytoryczną spotkania zadbała pani pedagog Bogusława Piszek.

Bezpieczeństwo

Od początku tego roku szkolnego nasze gimnazjum,  wraz z gimnazjum janowickim, realizuje projekt „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, skupiający się na działaniach profilaktycznych. Dzięki temu uczniowie mają okazję do angażowania się w bardzo różnorodne zadania, takie jak np. warsztaty plastyczne czy teatralne.

W ostatnich dniach, w ramach tego projektu, odbyło się spotkanie grupy uczniów klas II z redaktorem telewizji TVT. Pod jego okiem kilkunastu gimnazjalistów będzie pracowało nad zaplanowaniem i realizacją spotu profilaktycznego, ocenionego później okiem profesjonalistów.

Taka forma zajęć będzie dla naszych uczniów zapewne zarówno okazją do nauki, jak i przeżycia ciekawej „telewizyjnej” przygody.

W ramach realizacji programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” młodzież z naszego gimnazjum wraz z opiekunami odwiedziła w listopadzie wspólnotę „Cenacolo”. Warsztaty i spotkanie z ludźmi. którzy wyszli bądź wychodzą z uzależnień i nałogów była jednym z działań w ramach realizacji tegoż programu. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Zadanie finansowane ze środków dotacji celowej budżetu państwa w ramach rządowego programu na lata 2014 – 2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.