Artystyczne klimaty w Gimnazjum im. K. Miarki w Świerklanach

Uczniowie klasy II b w ramach innowacji pedagogicznej „Młodzi artyści” stworzyli zespół fletów prostych pod nazwą „AULOS” . Gimnazjaliści kształcą swój warsztat od dwóch lat. W tym roku szkolnym zespół wzbogacił swoje brzmienie o flety altowe. Wysiłek włożony w doskonalenie warsztatu gry na tych nie zawsze docenianych przez uczniów instrumentach zaowocował kolejnym sukcesem zespołu. Podczas MŁODZIEŻOWEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO pod patronatem STAROSTY RYBNICKIEGO zespół otrzymał najwyższą nagrodę tego festiwalu- WYRÓŻNIENIE SPECJALNE oraz nagrodę pieniężną.
Te oryginalne inspiracje artystyczne uczniów objęła swoją fachową opieką p. Maria Skrobol, która kieruje także Międzyszkolnym Chórem GAUDEO zrzeszającym uczniów z Miarki oraz z Holesza. Talenty wokalne uczniów również zostały dostrzeżone w tym roku szkolnym. Ogromnym sukcesem jest:
– I MIEJSCE w kategorii chóry w XVII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni i Piosenki Obcojęzycznej – Knurów 2012, za które zespół otrzymał piękną statuetkę;
– WYRÓŻNIENIE SPECJALNE i nagroda pieniężna w MŁODZIEŻOWYM FESTIWALU MUZYCZNYM.
Wcześniejsze tegoroczne wyróżnienia dla chóru GAUDEO to:
– IX Wojewódzki Konkurs Piosenki Młodzieżowej „Droga do gwiazd przez gimnazjum”- WYRÓŻNIENIE;
– VIII Starochorzowski Przegląd Kolęd i Pastorałek- III miejsce;
– Wojewódzki Konkurs Piosenki Śląskiej „Karolinka”- II miejsce.
W murach świerklańskiego gimnazjum działa również zespół wokalny TOGETHER, który na swoim koncie ma:
WYRÓŻNIENIE I STOPNIA – Młodzieżowy Festiwal Muzyczny pod patronatem STAROSTY RYBNICKIEGO;
– Wyróżnienie – Wojewódzki Konkurs Piosenki „Bóg się rodzi” w Żorach;
– Wyróżnienie – VIII Starochorzowski Przegląd Kolęd i Pastorałek.
Artystycznie uzdolnieni uczniowie rozwijają się przede wszystkim w ramach współpracy grupowej i zespołowej. Są jednak wśród szczególnie uzdolnionych uczniów solistki, które rozsławiają dobre imię szkoły na festiwalach i konkursach. Joanna Paczkowska, Aleksandra Benisz oraz Katarzyna Pszonak reprezentowały szkołę w różnych festiwalach muzycznych m.in. w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej „FIM” w Żorach, IX Wojewódzkim Konkursie Piosenki Młodzieżowej „Droga do gwiazd przez gimnazjum” czy Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym pod patronatem STAROSTY RYBNICKIEGO.

Efekty pracy uczniów nad szlifowaniem talentów społeczność szkoły ma okazję podziwiać na akademiach, imprezach szkolnych i środowiskowych, podczas których młodzi artyści zapewniają oprawę muzyczną uroczystości. Nic jednak bardziej nie nobilituje artysty niż wygrana w rywalizacji, dlatego tym bardziej gratulujemy sukcesów i życzymy zdobycia kolejnych laurów.